Hogyan zajlik az árpa kezelése a szemen?
Biztosan Te is hallottál már az árpáról. Most nem a gabonafélére kell gondolnod, hanem arra a szembetegségre, ami a mirigyek akut gyulladásával jár. A nevét a magról kapta, hiszen az alakja és a nagysága is körülbelül egy árpaszemnek felel meg. A legtöbbször baktériumok okozzák, amik a pillák között, valamint a szemen és a kötőhártyán élnek. Amennyiben nálad is felütötte a fejét a kellemetlen állapot, mindenképpen olvasd végig, hogy mit lehet ilyenkor tenni! A drnagymihaly.hu weboldalon ezt bővebben is kifejtik.
Az első napokban használj meleg vizes borogatást vagy párakötést. Az is tökéletes, hogyha állott vizes borogatást használsz. Nagyon fontos, hogyha árpa jelenik meg a szemeden, ne vakard, koszos kézzel ne piszkáld és ami a legfontosabb, hogy semmi esetre se akard kinyomni! Ugyanis ezzel a fertőzést súlyosbíthatod, ami még a látásodba is kerülhet! Először a nedves kendőt helyezd a szemedre, ezután nagyon óvatosan masszírozd meg vele a szemed környékét. Semmilyen gyógynövényt nem kell a borogatáshoz használni.
A kamilla jó lehet az árpára?
Nagyanyáink sokszor alkalmazták a jól ismert gyulladásgátló növényt, a kamillát teaként és borogatásként is. Azonban árpa esetében a kamilla főzet az allergiás reakció miatt tilos! Sokaknál ugyanis rosszabbodhatnak a tünetek a gyógynövény miatt. Sokszor javasolják antibiotikum vagy szteroid alapú kenőcsök használatát, viszont ezeket is csak és kizárólag szemészeti vizsgálatok után írják fel! Ha nem szükséges, akkor maradj csak a borogatásnál. Az árpa, ha nem piszkálod, néhány hét alatt magától is helyrejön.
Akkor kell szemész szakorvoshoz fordulni, hogyha pár nap eltelte után nem kezd kisebb lenni az árpa vagy nem nyílik meg. Ilyenkor az árpa körüli bőrt érzéstelenítő injekcióval kezelik, majd egy rövid beavatkozás következik, ami után párakötéssel távozik a beteg. Ezt a kötést pár óra múlva el lehet távolítani. Az árpa tetején tulajdonképpen ejtenek egy aprócska vágást. Ez segíti a felgyülemlett váladék távozását. Szerencsére, minden esetben nyomtalanul begyógyul a vágás helye.
Melyek az árpa tünetei?
Egyfajta szemnyomást és viszketést lehet érezni. Olyan érzés, mint amikor a szemben van egyfajta nyomás, ami akkor enyhül, ha az ember becsukja a szemeit. Akkor is árpát kell sejteni a háttérben, ha valakinek a látása akadályozva van, esetleg elhomályosodik. A bepirosodott és beduzzadt szemhéj is utalhat fertőzés meglétére. Amikor a duzzanat kezd nagyobb lenni, akkor általában előtűnik a kis piros pattanásra emlékeztető kinövés, aminek a közepe sárga.
Ez jelzi a felgyülemlett váladék meglétét. Azonban még egyszer kihangsúlyozzuk, hogy kinyomni, kiszúrni tilos! A váladékban lévő baktériumok ugyanis bejuthatnak a szembe, ahol felülfertőzést okozhatnak. Ha nagyobb lesz a borogatás ellenére vagy egyszerűen feszül és nem fakad ki, akkor orvoshoz kell fordulni. Az árpa igen gyakori betegség, ami mondhatni „banális állapot”. Tulajdonképpen staphylococcus-törzsek okozzák, amik még a zsemlén vagy mosatlan gyümölcs héján is rajta lehetnek.