Tölgyfa bútor ápolása, ahogy kell: mire figyeljek?
Az igazi, hamisítatlan fából készült bútorok felületének tisztítása nagyobb odafigyelést igényel, mint a préselt MDF lapokból összeállított verziók esetén. A fa ugyanis képes magába szívni a nedvességet, amitől idővel tönkremehet. A tömörfa bútoroknál muszáj ápoló olajokat alkalmazni, hogy meg tudják őrizni az esztétikai vonzerejüket évekkel később is. Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen ápolószerek mellett döntünk. Erre is érdemes figyelni a tölgyfa bútorok ápolásánál.
A tömörfa bútoroknál a portörlés legyen rendszeres! Ez legyen az első lépés, amit hetente többször is végrehajtunk. Nem kell hozzá mást használnunk, mint puha, száraz ruhát. A különféle bútorüzletekben is lehet kapni a bútorok ápolásához használható rongyokat. A puha anyagnak köszönhetően elkerülhetjük a különféle karcokat és sérüléseket. A második, amit sűrűbben tudunk elvégezni, az a kíméletes tisztítás. Ha úgy látjuk, hogy a bútorra ráférne egy nedves áttörlés, mert kissé összekoszolódott, akkor egy nedves törlőt válasszunk a feladatra.
Mit csináljunk, ha ápolásra kerül a sor?
Nem kell megijednünk akkor sem, ha ápolni szeretnénk a tömörfából készült bútorok felületét. Nincs más teendőnk, mint jól megválasztani a használni kívánt anyagot. Ez lehet akár ápoló olaj vagy speciálisan fabútorok ápolásához kifejlesztett termék. A természetes olajok, amik behatolnak a fa mélyebb szerkezetébe, képesek hosszú távú védelmet biztosítani és felfrissítik annak megjelenését. Ezeket a termékeket használhatjuk komódok, asztalok és könyvespolcok esetén is.
A viaszokat nemcsak polírozáshoz alkalmazzák. Ezekkel ugyanis létrehozhatunk egy védőréteget a fa felületén, amivel megóvhatjuk a bútort a kopástól, az elhasználódástól. Lehet kapni fához ajánlott tisztítószereket is, amik kíméletes módon távolítják el a makacsabb szennyeződéseket is a bútorok felületéről. Ezeknél nincs más teendőnk, mint a használati utasításokat betartanunk. Az antisztatikus szerek távol tartják a port, nem engedik annak felhalmozódását a fafelületeken.
Hogyan védekezzünk a kopás ellen?
Ha szeretnénk meghosszabbítani a bútor élettartamát, de csak természetes anyagokat használnánk, akkor voksoljunk a lazúrokra! Bizonyos időközönként célszerű a bútorokat átkenni vagy bútorasztalossal átnézetni. A kopástól való védelem nemcsak az esztétikai jelleg megőrzését szolgálja, hanem a funkciók ellátását is. Egy ütött-kopott lábakkal bíró asztal ugyanis nem biztos, hogy ugyanúgy használható, mint amelyiket folyamatosan ápoltak és óvtak.
Kulcsfontosságú intézkedés lehet, hogy a bútorok, főleg a sötét és a fehér változatok, ne legyenek közvetlen napfénynek kitéve. Legalábbis ne állandóan érje a folyamatos napsugárzás. Továbbá, használhatunk filc padlóvédőket a lábak alá, a forró edények alá pedig tegyünk mindig alátétet! Ezzel is megóvhatjuk a bútor felületét a mechanikai sérülésektől. Kerüljük az éles tárgyak közvetlenül fára helyezését és ellenőrizzük rendszeresen a bútorok állapotát! Ha kell, akkor húzzuk meg a kilazult csavarokat!