A látásélesség javítása: útmutató egy szemész szakorvostól
Ha valakinek rossz a látása, akkor az lehet öröklött probléma, de állhat a háttérben valamilyen betegség is. Ilyen lehet például a cukorbetegség és bizonyos szemet érintő daganatok. Ezek mindenképpen kezelést igényelnek, de nem is akármilyet. Erre is kitér Dr. Szabó Antal szemész szakorvos az útmutatójában. Sokan nem tudják, de a látásélesség egy számszerűsített érték, amit a látás élességének meghatározására használnak fel.
A szemészeti szakemberek erre egy speciális táblát alkalmaznak, amivel a látásélességet számszerűsíteni tudják. A számok fentről lefelé olvasandóak és mindig egyre kisebb méretűek. A sokéves tapasztalattal rendelkező szakemberek már tudják, hogy melyik sornál van probléma, ha valaki nem látja az adott méretű számot. A Kettesy-féle decimális olvasótáblát már igen régóta alkalmazzák. A táblán megtalálható egy piros vonal, ami alatt, ha valaki már nem látja élesen a számokat, akkor szemüveg javasolt. A látásjavítás szemtornával nem javítható, de bizonyos életkorban műtéttel korrigálható.
Mit tegyen a látás javulása érdekében?
Először is, mindig menjen el a kiírt szemészeti vizsgálatokra. Fontos, hogy a szűréseken mindig azt csinálja, amit a szakemberek mondanak. Van, hogy cseppeket kell alkalmazni, esetleg nagyobb dioptriára van szükség, de előfordulhat a műtét is. Napjainkban a lézeres látásjavító műtét igen egyszerűen kivitelezhető. Nincs másra szükség, mint időpont egyeztetésre és utána pupillatágításos vizsgálatra. A pupillatágítás kicsit kellemetlen érzés, hiszen a szemben nyomás uralkodhat és feszítő érzés észlelhető.
Azonban ez csak addig tart, amíg a szer hat, pár óra múlva már olyan lesz a szeme, mintha mi sem történt volna. Erre azért van szükség, mert így sokkal jobban láthatóak lesznek a különféle elváltozások. A speciális vizsgálatra bármilyen életkorban szükség lehet, viszont a műtéti kockázatok az idő előrehaladtával növekednek. 60 éves kor fölött is van lehetőség a teljes szemüvegmentességre, hiszen különleges trifokális lencsét helyeznek be a szembe.
50 éves kor környékén milyen látásjavító lehetőségek vannak?
40 és 60 éves kor között bővül a kezelési lehetőségek tárháza, hiszen a szemüveg szükségességét is több tényező okozhatja. Sokan távolra nem látnak jól és még pluszban olvasó szemüveget is hordanak. Ebben az esetben a távollátási problémára jó megoldás a lézeres látásjavítás, viszont még így is szükség lesz olvasószemüvegre. Van egy úgynevezett idős kori szemromlás, ami 40-50 éves kor között szokott jelentkezni. Ez általában a szemlencse elöregedése miatt van.
Lehet, hogy Ön jelenleg nem hord olvasószemüveget, mert az agy nem észlel rövidlátási hibát, viszont a műtét után ez megváltozik. A lézeres szemműtétet követően az agy elveszíti a rövidlátás képességét és elkezdi végre használni a szemlencsét. Éppen ezért, műtét után is veszít a szemlencse a rugalmasságából, ami miatt nem fog közelre látni, csak megfelelő dioptriás szemüvegben. Természetesen, ha bonyolultabb eljárás mellett szeretne dönteni, akkor a trifokális műlencse lehet a megoldás.