Fizioterápia gyógytorna: hogyan zajlik egy ilyen kezelés?
Bizonyára mindenki hallott már a gyógytornáról és a fizioterápiáról is, csak nem tudta, hogy mi is a kettő közötti különbség. Ez utóbbi egy összefoglaló név, ami minden olyan orvosi terápiát magába foglal, amit természetes úton folytatnak. A természetessége pedig a fizikai és kémiai energiákon alapul. Ez a fizioterápia gyógytorna lényege. Sokan megtévednek és hirtelen nem tudják, hogy mi fog velük történni, amikor a szakorvos fizioterápiát javasol számukra.
A fizioterápiába beletartozik a gyógytorna és a fizikoterápia is. Utóbbi gyakorlatilag a mozgásból eredő vagy abból keletkezett fizikai energiákat hasznosítja, míg előbbi csak kémiai energiákkal kezel. Ha a gyógytornáról beszélünk, akkor nem túlzás azt állítani róla, hogy ez az egyik legismertebb módszer a különböző mozgásszervi problémák kezelésére. Igen komplex terápia állítható össze, ami sok sérülést, elváltozást és betegséget képes kezelni. Egyáltalán nem kell azt hinni, hogy manapság is úgy működnek a kezelések, mint régen. Napjainkban nem a gyógytornász által diktált mozgásokat kell elvégezni.
Hogyan zajlik egy gyógytorna?
Az állapotfelmérést követően következik az első kezelés. 45 perc alatt a gyógytornász újabb és újabb technikákat vet be, hogy a páciens gyorsan a javulás útjára léphessen. El kell végezni bizonyos gyakorlatokat, mozdulatsorokat, amik segítenek fellazítani a letapadt izmokat és átmozgatják a fájó ízületeket. Természetesen a kezelések során alkalmazott tornák nem „in medias res” történnek, hanem mindenki egy alacsonyabb fokozattal kezdi.
Először a könnyen elvégezhető mozdulatok kerülnek terítékre, majd az idő múlásával következnek az egyre nehezebb, megerőltetőbb gyakorlatok. Természetesen, ha valahol fáj, azt mindenképpen jelezni kell, hiszen a szakember is csak ennek tükrében tud gyakorlatot változtatni. Létezik az úgynevezett FDM kezelés, ami hatékonyan csillapítja a fájdalmakat és kezeli a kiváltó okot. A fascia behálózza az egész testet, éppen ezért az FDM kezelésnél a kötőszövetre gyakorolt fogásokkal más szövettípusokon is jótékony hatás érhető el.
Mi a manuálterápia és mit jelent a trigger pont kezelés?
A fizioterápia következő részét képezi a manuálterápia, aminél kézzel, vagyis manuálisan végzik a javulást hozó gyakorlatokat. Elsősorban nem mást, mint a mozgató szervrendszer funkcionális működészavarait lokalizálja, majd analizálja a kialakult zavarokat. A különféle manuális fogások segítenek csillapítani a fájdalmakat és mobilizálják az ízületeket. A manuálterápia során javul az izmok merevsége és az ízületek mozgástartománya is pozitív irányba fejlődik.
A trigger pont kezelése gyakorlatilag a manuálterápia egy része, ahol a különböző kötőszövetekben kialakult csomókat kezelik. Ezek általában szemmel nem láthatóak, de tapintással érezhetőek. Igen fájdalmasak tudnak lenni, viszont masszázs segítségével eltüntethetőek. A csomók megnyomásánál a fájdalom egy jól meghatározott területre sugárzik ki, ami igen kellemetlen tud lenni. A gyógymasszázs során kifejtett nyomás segít megszüntetni a fájdalmat kiváltó izomköteget.